Možemo li prevenirati bore, koje su metode najučinkovitije za njihovo smanjenje, što je laserski resurfacing te što moramo znati o facelifting nitima pojasnila nam je dr. Vivian Jurković, vlasnica Dr. Vivian Estetic Medicine.
U kojoj je mjeri moguće prevenirati bore i opuštanje kože koje dolazi s godinama te pomoću kojih metoda to možemo postići? Koja je dob idealna za početi s anti-age tretmanima?
U suvremenoj anti-age medicini, naglasak je upravo na prevenciji. Najvažnija karika u održavanju vitalnosti, elastičnosti i mladolikosti kože jesu kolagenska vlakna koja se nalaze u našoj koži. Starenjem se količina tih vlakana smanjuje, isto kao što se smanjuje i količina hijaluronske kiseline. Hijaluronska kiselina je, pak, zadužena za održavanje optimalne hidracije i svježine kože te jača zaštitnu kožnu barijeru. Tretmani na bazi biostimulatora, zaduženi su upravo da potaknu kožu na stvaranje novih kolagenskih vlakana i održavanje optimalne hidracije. Biostimulatori i skinboosteri se danas nude u obliku mnogih raznih “koktela” i varijacija. Neki u svom sastavu sadrže aminokiseline, umreženu hijaluronsku kiselinu, a neki su pak nova generacija regenerirajućih proizvoda kao što su egzosomi ili polinukleotidi. Tu moramo navesti proizvode koji u svom sastavu sadrže polilaktičnu kiselinu kao jaki kolagen stimulator. Svi navedeni preparati ubrizgavaju se više puta u razmacima 2-3 tjedna te je potrebno 3-5 tretmana kako bi cijeli proces stimulacije bio zaokružen. Moramo istaknuti da i mnogi aparati čije usluge su prisutne na tržištu isto tako djeluju kao kolagen stimulatori, a izdvojila bih HIFU tretman visoko fokusiranim ultrazvukom te terapiju mikroiglicama s radiofrekvencijom kao što je Morpheus ili Venus Viva. Jačanje strukture i zaglađivanje površine kože uz kolagen stimulacijski učinak dobivamo i tretmanima frakcijskim laserom (recimo, Candela Nordlys frax 1550-1940).
Koje kombinacije tretmana preporučujete za najbolje rezultate kad je riječ o smanjenju bora?
Anti-age tretmane možemo podijeliti na one preventivne tretmane i tretmane koji direktno tretiraju problematiku. Za preventivu nikad nije prerano. Mladima u 20-ima i ranim 30-ima preporučila bih barem redovite Hydrafacial tretmane (1x mjesečno), koji će kožu dubinski očistiti i nahraniti svim potrebnim sastojcima za održavanje hidracije, zdravlja i elastičnosti. U kasnim 30-ima pa nadalje tretmani različitim biostimulatorima i regenerativnim sredstvima potrebno bi bilo izvoditi kao set 3-5 tretmana svakih 7-8 mjeseci. Ako govorimo o terapiji botoxom ili dermalnim filerima, uklapaju se u terapiju prema individualnoj potrebi; kod nekih je to u 30-ima, a kod nekih tek nakon 45. godine života. Veliku ulogu u ovom slučaju igra genetika pojedinog pacijenta, kao i njegov stil života. Kad već imamo prisutne bore na licu, onda moramo spomenuti da razlikujemo dinamičke bore te one bore čiji je uzrok gubitak masnih jastučića na licu i gubitak tonusa kože. Dinamičke bore eliminiramo aplikacijom botoxa, koji će kao neuromodulator smanjiti kontrakcije mišića na zadanom području. Druga vrsta bora tretira se velikim rasponom terapija ovisno o njihovoj dubini i količini. Za manje korekcije takvih koristimo dermalne filere na bazi hijaluronske kiseline ili one koje u svojoj formuli imaju hidroksil-apatit. Dobre rezultate možemo postići i ubrizgavanjem kolagen stimulatora na bazi polilaktične kiseline (Sculptra, aesPlla, Lanluma). U terapiju možemo i kao kombinaciju uvesti terapiju različitim aparatima koji će zategnuti kožu. Ako imamo jači gubitak tonusa i jače opadanje lica, u terapiji bi bilo dobro primijeniti nekirurški lifting nitima kao što su APTOS niti,
Što je laserski resurfacing i kako ovaj tretman pomaže u pomlađivanju kože?
Laserskim resurfacingom poboljšava se zategnutost kože i otklanjaju se nepravilnosti na koži, smanjuju se ožiljci, kao i pore i bore. U kombinaciji s IPL svjetlosnim laserom, u ovoj terapiji pod nazivom “Light and Bright” postižemo, osim zatezanja i zaglađivanja kože, i efekt ujednačavanja tena, otklanjanjem hiperpigmentacija i crvenila na koži.
Kako funkcioniraju facelifting niti i kako se razlikuju od tradicionalnih metoda faceliftinga?
Nekirurški facelifting nitima nudi savršeno rješenje kod pacijenata koji imaju vidljiv pad tonusa kože, a nisu spremni podvrgnuti se kirurškim zahvatima. Naime, ovakvim zatezanjem kože postižemo vrlo zadovoljavajuće rezultate koji traju do dvije godine. Moramo navesti i novu generaciju niti APTOS NAMICA, koje u svojoj strukturi sadrže polilaktičnu i hijaluronsku kiselinu te uz lifting efekt djeluju kao jaki biostimulator. Rezultat će biti zategnuto lice na koje će se s vremenom primijetiti promjene u poboljšanju kvalitete kože. Moramo spomenuti da primjena ovih niti nije samo ograničena na lifting u svrhu dizanja tonusa kože nego se primjenjuje i kad želimo poboljšati konture lica, dobiti “V” izraz lica, podignuti jagodice, smanjiti podbradak, podignuti obrve i kapke, izravnati i podignuti nos. Važno je napomenuti da je za postizanje zadovoljavajućih rezultata u anti-ageing medicini neophodan individualan pristup te “projektiranje” i kombinacija tretmana posebno za svaku osobu ovisno o situaciji na koži i potkožju. Na taj način rezultati
će biti zajamčeni, a pacijenti zadovoljni.